Zviedrijā svinam vasaras saulgriežus

Viena māsa Rīgā dzied(a)

Otra dzied(a) Dālarnā..

Mēs, 24 latviešu dāmas, ar mūsu apvienības vadītāju Laimdotu Andersoni priekšgalā, visu priekšjāņu nedēļu no 18. jūnija līdz 23. jūnijam dejojām, dziedājām, baudījām dabas brīnumus un zviedru sirsnīgo viesmīlību. Zviedrijas Senioru deju apvienība ielūdza uz meistarklasēm Latvijas Senioru deju apvienības pārstāvjus. Ielūgumus saņēma arī dejotāji no Zviedrijas, Norvēģijas un Austrijas – pavisam 44 dalībnieki.

Mūs laipni uzņēma tautas augstskola Jīsingē, senā muižā blakus dabas rezervātam, kas ietilpst Fernebufjerdenas nacionālajā parkā.

Tikai divu stundu brauciena attālumā no Stokholmas nonākam īstā skaistuma valstībā. Sajūsmina gan senā arhitektūra, gan nemitīgi šalcošā  Dālelvenas upe, kas apvij rezervāta salu un veido neskaitāmus ezeriņus un ūdensdzirnavu aizsprostu radītus ūdenskritumus.

Kopumā pasākumu sauc Dejas, mūzikas un kultūras dienas 2014, un šoreiz programmas tēma ir “Gatavošanās vasaras saulgriežu svinēšanai un piedalīšanās svētku norisēs”. Centrālais notikums ir svētku koncerts Koveštas Brīvdabas muzejā, kuram dejas iestudē Kristīna Lundāla Ekholma. Viņa ir Zviedrijas labākā un zinīgākā deju pedaģoģe, esam lepnas, ka mums dota šī iespēja strādāt viņas vadībā.

Nodarbības notiek kungu mājas lielajā zālē, blakus renesanses stilā iekārtots tējas salons, kurā mūs regulāri cienā ar kafiju un tēju.

Katrai viesu delegācijai bija uzdots sagatavot nelielu programmu. Arī latviešu delegācija māca pārējiem savas dejas, kurām horeogrāfiju veidojusi Laimdota.

           Es nopinu vainadziņu

          Trejdeviņu jāņuzāļu…

  1. jūnijā pēc brokastīm visos virzienos uz pļavām un brikšņiem dodas dejotājas jāņuzāļu meklējumos. Veicas gluži labi, sākas vainagu un vītņu pīšana. Lieta nopietna, jo zviedriem līgošana nevar notikt bez appušķota Jāņu jeb Saulgriežu koka, kas simbolizē gada īsākās nakts izdarību erotisko ievirzi. Lielāks vai mazāks tas ir visās sētās.

Laiks doties uz Koveštu, kas no Jīsinges atrodas dažu kilometru attālumā. Katrā no senajām ēkām iekārtota kāda ekspozīcija – apskatām visdažādākos rokām darinātos mājsaimniecības piederumus, tamborētus, izšūtus un austus galdautus, lupatdeķus un rotaslietas. Pēc muzeja apskates nedaudz iesildāmies dejās un tad jau jāstājas svētku gājienam.

Svētku laukumā tiek ienests milzīgs Saulgriežu koks un ar tēvutēvu paņēmieniem uzstutēts stāvus. Tam apkārt notiek dejošana. Koncerta otrajā daļā priecājamies par bērnu deju kopu koncertu. Svētki Jīsingē turpinās ar latviešu ķimeņu sieriem un dažādu alus šķirņu baudīšanu, ar rotaļdejām un ar dziesmām ezera krastā līdz tumsai.

Nākamajā dienā ieplānots pārgājiens pa rezervāta takām. Galvenais mērķis – vecais dzelzceļš.

Pēcpusdienā atkal braucam uz Koveštu, bet šoreiz dejojam milzīgā šķūnī, kur pie sienām karājas dažādi ar labības un siena vākšanas darbiem, saistīti senie darbarīki.

Dālarnā apskatām bagātīgu brīvdabas muzeju ar dažādiem amatnieku darbiem un ekspozīciju par dabas retumiem informācijas centrā.

Nopietns darbs, atpūta neskartā dabā, miers vispakārt un arī mūsu dvēselēs – tāda paliks atmiņā šī neatkārtojamā svētku nedēļa.

Paldies organizatoriem gan Zviedrijas, gan Latvijas krastā, prieks par meistarklasē iepazītajiem kolēģiem, jauniegūtajiem draugiem Zviedrijā, Austrijā un Norvēģijā.

Teksts: Lita Zūkere

Foto: Laimdota Andersone

(Visu rakstu var izlasīt masu informatīvā līdzekļa “Senioru dejas” 2015. gada marta numurā)

IMG_0412 IMG_0425 IMG_0440 IMG_9978 IMG_0457 IMG_0458 IMG_0483 IMG_0488 IMG_0518 IMG_0028 IMG_0091 IMG_0117 IMG_0540 IMG_0543 IMG_0552 IMG_0555 IMG_0559 IMG_0571 IMG_0578 IMG_0587 IMG_0635 IMG_0672