Konference “Sabiedrības veiksmīgas novecošanās izaicinājumi Latvijā”

Senioru deju žanram Latvijā 2015. gada janvārī jau 18 gadi – pilngadība. Kustības koordinatorei Latvijā, biedrībai “Latvijas Senioru deju apvienība”, sācies desmitais darba gads.

Esam kļuvuši pārliecināti, zinīgi un radoši. Mūsu darbs šajā gadā ir atzinīgi novērtēts ārvalstīs. Divos Vācijas un divos Austrijas žurnālos “Senioren Tanz” atspoguļota mūsu piedalīšanās starptautiskos pasākumos – Puķu ballē Jūrmalā un radošajās meistarklasēs Jēsingē, Zviedrijā. Latvijā izskanējušas divas radio pārraides ar informāciju par senioru dejām gan latviešu, gan krievu valodā. Biedrības paveiktais atspoguļots masu informatīvā līdzekļa “Senioru dejas” divos numuros. Ar deju kopu dienasgrāmatām un hronikām piepildīti plaukti un skapji. Rīgā tapusi pat “Saules istaba”.

Šajā bagātību pūrā ieskatāmies, kad ir svētku sajūta vai kad ļoti sāp. Fotostāsta prieka smiekli skan acīs, žestos, dejas solī. Sāpju lappusēs lasām par dzīvi, kuras notikumi romānu sižetu vērti. Par senioru deju žanru šķēpus lauž kultūras iestādes, senioru centri, kaimiņi.

Latvijas Republikas Saeimas namā 2014. gada 9. jūnijā notika konference “Sabiedrības veiksmīgas novecošanas izaicinājumi Latvijā”. Šajā konferencē tika diskutēts par jaunu rehabilitācijas formu – senioru dejām. Risinājums – vajadzīgi speciālisti. Latvijas senioru biedrība cer uz lēmuma tālākattīstību. Ļoti ceram, ka Latvijā oficiāli tiks pieņemta darba forma ar senioriem, jo kustība jau pierādījusi savu aktualitāti 13 ES valstīs. Mēs ticam, ka 24 Jēsinges senioru deju meistarklašu dalībnieki būs atbalsts senioru dejas attīstībai Latvijā. Sestā Puķu balle, kas notika Dzintaru koncertzālē, ir kā dzintarā kalta griba. Svarīgākais ir senioru gados būt gudram, veselam un nebūt vienam!

Paldies par atbalstu 2014. gadā kultūras un atpūtas centram “Imanta” (Rīga), biedrībai “Iesakņotāji” un Jūrmalas Mediju galerijai. 2015. gadā izglītojošos semināros “Viss par senioru dejām” Latvijas novados un pilsētās svarīgi veidot patiesu izpratni par senioru dejām kā patstāvīgu dejas žanru.

Bet Latvijas senioru deju galvaspilsētai Kandavai lai sākas svētku gaidīšanas laiks! Dalīsimies darba priekā ar sieviešu deju kustības aizsācējiem, lai arī viņu deju kopām ir sava māja: pedagogi, deju repertuārs, dejotāji un tikšanās dejā!

Laiks mūs sijā:

Cits pa vējam,

Cits pret vēju.

Vējam līdzi

Tiek retais.

Skrējienā var apstāties.

Esam atskrējuši –

distances garums 25 gadi.

Vējā izsijātas saules kripatiņas…

Lai mums ir laiks būt savās mājās!

 

Laimdota Andersone, Latvijas Senioru deju apvienības valdes priekšsēdētāja